27.02.2014 р. Лекція на тему «Перший книгодрукар»

Нас було запрошено на християнську конференцію у НВО №5 . Тема нашої доповіді «Іван Федоров — перший книгодрукар».

У наші дні , коли друковане слово відіграє величезну роль в житті людей, з особливою вдячністю ми згадуємо імя творця стародруків, першопрохідника друкарської справи  Івана Федорова . Він був  засновником  друкарства  в Росії та на Україні.  Його  творча спадщина  надзвичайно багатогранна.

Коли ж на Русі з’явилася перша друкована книга? Вона з’явилася 1 березня 1564 в Москві в державній друкарні, яку заснував Іван IV і яку очолив  Іван Федоров. Повна назва книги Діяння апостольські,  але більш відома її коротка назва «Апостол».   Ц ього року ми святкуємо 450-річчя з дня видання цієї книги.

Виготовлення шрифту — трудомістка робота. Спочатку виготовлялася матриця — вирізувалася у твердому металі опукла форма для кожної букви, виготовлялася її копія шляхом відбитка на більш м’якому металі отримана поглиблена форма і називалася матрицею. Наливаючи в неї метал, отримували літери в потрібній кількості. На друкованому дворі суворо стежили за тим, щоб рука у різця була твердою. Тільки досвідчений майстер міг розрахувати силу удару, щоб поглиблення було скрізь однаковим  шрифти відливали з олова

Потім з цих букв набирався текст, який вимагав ювелірної точності дотримання проміжків між літерами і словами. «Апостол» видано як досконалий витвір друкарського  мистецтва.

Для отримання книжкових ілюстрацій і орнаментів гравірували дерев’яні дошки, найчастіше з грушевого дерева. Пиляти його потрібно було обов’язково уздовж стовбура. Вирізання дзеркального зображення на дошці називалося «оброни» різьбою.  Виготовити дошку для однієї гравюри вдавалося лише за 2-3 міс.  Чорну фарбу для набивання варили в самій друкарні з сажі. Найскладнішим процесом якраз і був двоколірний друк. Перед друком папір зволожували на мокрій тканини, допомагаючи  йому краще сприймати фарбу.

Готові відбитки збирали в зошиті і кожну вибивали дерев’яним молотком, не допускаючи збільшення товщини у корінця. Всі зібрані разом зошити вирівнювали в лещатах, після чого обрізали. У парадних виданнях (для підношення царю або патріарху) обріз золотили або фарбували фарбою. Для зшивання найчастіше використовували конопляні нитки в кілька складань. Палітурними кришками служили дошки, обтягнуті тканиною або шкірою. Як правило, в хід йшли шкіри телячі або овечі, рідше кінські і козині. Шкіряну обкладинка нерідко прикрашали тисненням за допомогою спеціального штампа.

За винятком повороту гвинта верстата для притиснення друкованого аркуша до форми всі операції робилися вручну. А була ж ще редакторська, коректорська, літературна і художня робота! Яку ж  титанічну працю вкладали першодрукарі у свій твір!

Єдиним джерелом відомостей про верстат Федорова є, мабуть, тільки опис його типографського майна, зроблений незабаром після смерті друкаря у Львові.  знайшлося такий опис: «друкарський верстат з усіма пристроями з дерева, … великий литий мідний гвинт з гайкою і пластиною, якою притискають літери, і рама, в яку поміщають літери». Можна укласти, що розмір його був порівняно невеликий, оскільки зазначена вага всіх мідних деталей в сумі становить приблизно 104 кг. обладнання і прийоми не змінювалися,  протягом 100 років після смерті великого майстра,

Часослов і букварі Івана Федорова були вже типами масової та навчальної книги. Користувалися вони великим попитом і зачитувалися до дірок

Вчені нараховували понад 500 примірників 12 видань великого просвітителя. Багато з них сьогодні зберігаються в музеях і приватних колекціях Москви, Санкт-Петербурга, інших міст Росії, Києва та Львова, а також — у Польщі , Югославії, Великобританії, Болгарії та США. До цих пір вражають вони сучасників своєю найвищою художньою досконалістю .

Іван Федоров став високою історичною постаттю в Українській історії та залишив велику літературну спадщину майбутнім поколінням.

Изображение 069 Изображение 049 Изображение 040 Изображение 015 Изображение 009 Изображение 004 Изображение 074 Изображение 070

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>